Munkatársi portál

Image

Búcsú Gaál Zoltán Professzor Úrtól

búcsú

Professzor úr a Pannon Egyetem és jogelődjeinek meghatározó, emblematikus alakja. Közel öt évtizedes szakmai pályafutása során mindig a magyar felsőoktatás, az egyetem, a munkatársak, a hallgatók fejlesztését tartotta legfontosabb feladatának. Igazi építő dékánként és rektorként egyaránt maradandót alkotott, amivel hosszú időre megalapozta az Egyetem sikeres működését.

Szakmai pályafutása elején már viszonylag korán vállalt vezetői feladatokat. 1971-ben az Egyetem Üzemgazdaság Tanszékén, majd a Vállalati Rendszerszervezési Önálló Tanszéki Csoportnál kapott oktatási, oktatás-szervezési, oktatásfejlesztési feladatokat. Irányításával került kidolgozásra, megalapításra a szervező-vegyész szak, és a mai kor meghatározó képzésévé váló műszaki menedzser szak. Kezdeményezője volt a posztgraduális menedzser szakmérnök szak kialakításának, a minőségügyi szakmérnök és karbantartási menedzser képzés elindításának.

Az oktatói munka mellett nagy hangsúlyt fektetett a jövő generációinak nevelésére. Végzett doktoranduszai közül többen sikeres akadémiai pályát futottak be, sokan pedig az üzleti életben vezetőként kamatoztatják a tőle kapott tudást.

Fontos szerepet töltött be Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskola alapításában, a Menedzsment szakirány vezetőjeként irányította a doktori kutatásokat.

Kutatásaiban kezdetben a technológiai rendszerek szervezési, megbízhatósági és karbantartási kérdéseire koncentrált, majd a stratégiai menedzsment kihívásait vizsgálta. Kutatási eredményeit számos könyvben és cikkben publikálta. Nevéhez kötődik a Nemzetközi Karbantartási Konferencia megalapítása.

Professzor úr elkötelezett híve volt a kormányzati, vállalati és akadémiai együttműködéseknek, igazi tudásteremtőként és tudásközvetítőként dolgozott azon, hogy a vállalatok és a települések az egyetemekkel kooperációban, a felhalmozott tudás és a gyakorlati tapasztalat összekapcsolásával a közjó, a regionális és vállalati versenyképesség érdekében működjenek együtt.

1991–1998 között a Mérnöki Kar dékánja, 1998–2007 között a Veszprémi Egyetem, illetve jogutódja a Pannon Egyetem rektora, 2001–2003 között a Magyar Rektori Konferencia elnöke volt.

A Herendi Porcelánmanufaktúra Igazgató Tanácsának elnökeként igazi stratégaként dolgozott a tradíció és az innováció együttéléséért, a vállalati sikerért.

2018 óta a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöki főtanácsadójaként, az Innovációs Testület társelnökeként fáradhatatlanul tevékenykedett a hazai egyetemek és vállalatok innovációs fejlődéséért.

2021-től a Pannon Egyetemért Alapítvány kurátoraként dolgozott tovább a Pannon Egyetemért.

Nagy tisztelettel nézett a múltra és épített a hagyományokra, mindig nagy bizalommal, tervekkel tekintett előre a jövőbe, miközben arra biztatott minket, hogy tegyük a dolgunkat minden nap jobban!

Tanításait, bölcs szavait, az emberek iránti őszinte érdeklődését és törődését soha nem feledjük!